Podczas krótkiej, bo półdniowej wiosennej przejażdżki motocyklowej w okolicach podgórskich, już wracając przez Brzeźnicę w kierunku Krakowa, zauważam mały kierunkowskaz koloru białego.
Naznaczony jest na nim prom ze strzałką w lewo. Sporo czasu minęło, kiedy objeżdżałem te atrakcje w postaci przepraw promowych, więc decyzja była natychmiastowa… zamiast przez Skawinę wybieram drogę z przeprawą promową do Czernichowa. Jak się okazało to była bardzo słuszna decyzja z pożytkiem dla ukojenia duszy, wszak nierzadko na swojej asfaltowej drodze napotykasz nurt rzeczny.
Jak daleko jest do Promu w Czernichowie?
Odległość od Wawelu w Krakowie:
Około 501 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.
Czym jest Prom na Wiśle w Czernichowie?
Bardzo szybko dojeżdżasz do przeprawy promowej, która jest atrakcją na Wiśle, w miejscu, gdzie Wisła ma około 40 metrów szerokości, a nurt jej posiada charakter przypominający górski. Meandruje w tej okolicy Wisła bardzo mocno, posiada też sporo atrakcyjnych miejscówek dla wędkarzy, a sam Prom w Czernichowie, jest jednym z dwóch na Wiśle pomiędzy tamami w Łącznach i na obwodnicy Krakowa w Tyńcu.
W tym rejonie mamy 3 takie atrakcje, poza tą w Czernichowie, jest także prom łączący Jeziorzany z Kopanką bliżej Skawiny oraz po drugiej stronie zapory w Łączanach – prom łączący Okleśną i Przewóz.
Rowerzyści jadąc Wiślaną Trasą Rowerową, powinni pamiętać o tym miejscu, bo jest ono praktycznie na trasie – musisz tutaj być, aby poczuć tę atmosferę. Za parę lat może tej przeprawy już nie być.
Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie działać ta atrakcja
Niegdyś, kiedy nie było tyle przepraw drogowych na Wiśle, promy były naturalnym sposobem do przemieszczania się między brzegami. Sukcesywnie zastępowane są mostami drogowymi, zaporami rzecznymi i taki zapewne los w przyszłości może spotkać, nie tylko Prom w Czernichowie, ale i pozostałe przeprawy promowe w rejonie.
Zwłaszcza, że koszt utrzymania takiego promu nie jest w cale mały, a dzierżawcy, najemcy utrzymują się z opłat z przeprawę promową. Jest ona symboliczna, ale warto wspomnieć, że bardzo mocno wychodzą naprzeciw ogólnie rozumianej turystyce rowerowej, pieszej, motocyklowej, dla których to grup przewidziano przeprawę promową zwolnioną z opłaty, właśnie na potrzeby promowania turystyki krajoznawczej.
Wielki to gest i bardzo empatyczny w kierunku integracji z naszą Cudną Polską.
Na chwilę obecną, a mamy kwiecień 2023 r., jest decyzja o utrzymaniu tej Promu w Czernichowie, jak i sąsiedniego w Jeziorzanach, do końca 2024 roku. Jednak co będzie dalej, tego nie wiadomo. Chciałbym, bardzo chciałbym, aby te atrakcje mogły nadal funkcjonować, wszak betonowanie całego świata nie przyniesie w dłuższej perspektywie wymiernych korzyści dla samopoczucia mieszkańców.
Potrzebujemy, jako ludzie oddychania naturą, a takie miejsca, jak przeprawa promowa w Czernichowie, skutecznie temu sprzyjają. Może i nadejdzie taki czas, że ktoś odgórnie, z rządzących, dostrzeże potrzebę naturalną człowieka i sięgnie po dotację w kierunku dalszego utrzymywania tego Cudnego Miejsca w Polsce.
Kilka wskazówek praktycznych
- Przeprawa jest płatna dla właścicieli samochodów, wg cennika, jest ona symboliczna, a trzeba pamiętać, że usługa promowa jest świadczona o każdej porze roku (jeśli nie zamarza Wisła) i również w gorszych warunkach pogodowych, więc warto docenić trud obsługi tej machinerii rzecznej.
- Oczywiście są zjawiska naturalne utrudniające przeprawę promową, jak spływ kry, burze z piorunami, nurt powodziowy, wówczas zdrowy rozsądek podpowiada, że przeprawa promowa nie będzie funkcjonować.
- Prom, zgodnie z informacją otrzymaną od obsługi, funkcjonuje 7 dni w tygodniu w godzinach od 5:00 do 21:00.
- Rowerzyści, piesi, motocykliści są zwolnieni z opłat za przeprawę promową, z czego bardzo się cieszę, ale warto docenić miłym gestem, wszak korzystamy z czyjegoś czasu.
- Jeśli macie zamiar tędy wracać wieczorem, to polecam w porze zachodzącego słońca.
W skrócie, jak dotrzeć do Przeprawy Promowej w Czernichowie
Jadąc z kierunku Zatora, Wadowic na Skawinę będziesz widział w Brzeźnicy skręt w lewo, z tabliczką kierującą na prom, po prostu skręć na skrzyżowaniu i dotrzesz przez wał przeciwpowodziowy prosto na Prom w Czernichowie.
Od strony Północnej, jadąc z Kryspinowa w kierunku Rusocic przez Czernichów, w centrum Czernichowa, na rondzie będziesz mieć również kierunkowskaz koloru białego kierujący przez Wał przeciwpowodziowy prosto na prom.
- Prom Czernichów – Brzeźnica.
Co warto zobaczyć w okolicy
Przeprawa Promowa w Czernichowie może być dodatkową atrakcją, kiedy planujesz odwiedziny:
- Zator ze stawami rybnymi, Parkiem Dinozaurów, nowoczesnym Parkiem Rozrywni.
- Wadowice i okoliczny Inwałd z Parkami tematycznymi i Rozrywkowymi.
- Muzeum w Czernichowie – Ostatnia Kolejka Czernichów Główny.
- Prom rzeczny na Wiśle Jeziorzany – Kopanka.
- Kąpielisko w Kryspinowie.
Zobacz film Przeprawy Promowej w Czernichowie
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Promu w Czernichowie
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Prom Okleśna - Przewóz - atrakcja na Wiśle - Cudna Polska