Jaskinia Wierzchowska Górna

You are currently viewing Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia Wierzchowska Górna – podziemny pomnik przyrody

Odległość od Wawelu w Krakowie:

Około 385 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Do tego klasycznego tworu górnojurajskiego zaglądam przy okazji zwiedzania Jaskini Mamutowej, grot okolicznych oraz Jaskini Dzikiej. Ta jaskinia udostępniona do zwiedzania za opłatą z przewodnikiem jest niewątpliwie najdłuższą i najbardziej urozmaiconą (z udostępnionych do zwiedzania) w okolicznej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Większa i bardziej urozmaicona jest tylko Jaskinia Wierna na Jurze, jednak jest ona wyłączona ze zwiedzania, zarówno z przewodnikiem, jak i samodzielnego, a szkoda bo słyszałem, iż jest na co w niej popatrzeć.

Jaskinia Wierzchowska Górna Stanowi labirynt korytarzy o długości około 975 m, z którego spora część jest właśnie do przejścia wraz z przewodnikiem. Czuć w Jaskini Wierzchowskiej Górnej wilgoć, jednak nie odczułem, aby wpływała jakoś ujemnie na komfort przebywania w jaskini, to samo można powiedzieć o temperaturze, niby 7,8 stopni Celsjusza, jednak wcale nie czułem tej temperatury.

Atmosfera wręcz przyjemna, może nieco ocieplana przez reflektory różnokolorowe, które stonowanym światłem oświetlają korytarze i zakamarki. Nie odczuwam również braku dodatkowego oświetlenia, podłoże jest w miarę dobrze widoczne, jedynie w kilku miejscach należy uważać na śliskie skały.

To, co mi się spodobało najbardziej, to kilka ścian z nieco ubogą, ale wyrazistą szatą naciekową i przyjemnie wytyczona ścieżka, co sprawia że Jaskinia Wierzchowska Górna jest miejscem odciągającym od myślenia w temacie ubiegającego czasu. 50 minut zwiedzania dość szybko mija, jednak odniosłem wrażenie, że przewodnicy zbyt szybko chcą przejść jaskinię, a w przekazywanych informacjach brakuje nieco czynnika emocjonalnego, no chyba że akurat ja tak trafiłem 😉

Ustawiony przy ścieżce sztuczny niedźwiadek wielkością raczej przypomina karłowatego misia, a nie niedźwiedzia jaskiniowego. Są tutaj miejsca wygładzeń na ścianach wygładzone przez ocierające się niedźwiedzie.

Patrzyłem w jaskini za nietoperzami, jednak wydaje się, że pora późnojesienna zwiedzania byłaby bardziej odpowiednia do obserwacji tych ssaków, które gnieżdżą się w tej jaskini, w lecie więcej można ich zaobserwować nad Wisłą wieczorową porą.

Jaskinia Wierzchowska Górna to przede wszystkim klimat nacieków na ścianach i przyjemnie oświetlonego korytarza

Jest w Jaskini Wierzchowskiej Górnej urządzona wystawa amonitów, naczyń neolitycznych przy których przesiaduje sobie neandertalczyk, a w zasadzie wielkogłowa postać odzwierciedlająca naszego przodka z przed wielu tysiącleci, są też szczątki zwierząt odnalezione wewnątrz. Wśród nich jest kieł mamuta, który najprawdopodobniej, a raczej na pewno z uwagi na gabaryty, został tutaj przyniesiony przez przepływający potok. Mamuty chroniły się w pobliskiej Jaskini Mamutowej, która jest ulokowana około 700-800 metrów na południe od Jaskini Wierzchowskiej Górnej.

Co jeszcze mnie zaciekawiło, to mała presja turystyczna, mimo iż jest niedziela wakacyjna i znajdujemy się niedaleko, dosłownie kilka kilometrów od Ojcowa, to znaczna większość turystów właśnie preferuje tamtejsze okolice, Ojcowskiego Parku Narodowego. A Jaskinia Wierzchowska Górna staje się przez to kameralnym pomnikiem przyrody nieożywionej na uboczu. To wielki plus i bardzo wpisuje się w moje potrzeby wewnętrzne, potrzeby wyciszenia i poszukania osobistego kontaktu z Naturą. Wejścia do jaskini odbywają się dość często, nie trzeba (poza grupami zorganizowanymi) rezerwować wcześniej godziny wejścia.

Jaskinia Wierzchowska Górna to nie tylko korytarze, ale również zorganizowana wewnątrz, w kilku miejscach, wystawa z oryginalnymi szczątkami zwierząt jaskiniowych

Wewnątrz jaskini jest wiele kotłów, wymytych przez wirującą wodę potoku, który w okresie jurajskim przepływał, drążył skałę misternie, tak powstała Jaskinia Wierzchowska Górna, przez miliony lat skała wymywana i drążona przez wodę… Potężna siła natury, niesamowita siła wody, przy latach dochodzących do setek milionów lat, czuję się, jak mało istotny czynnik w ewolucji Natury, to właśnie woda jest najpokorniejszym architektem, to właśnie jej pracę podziwiamy dzisiaj.

Sama Jaskinia Wierzchowska Górna, to również siedlisko pająków Sieciarzy Jaskiniowych, jednak nie jest dane poprzyglądać się im z bliska, te jadowite pająki można liczniej podpatrzeć w okolicznych: Jaskini Dzikiej oraz Jaskini Mamutowej, do czego zachęcam z uwagi na przeżycie bliskiego kontaktu z dzikością i lekkim dreszczykiem 😊

Czego mi najbardziej brakowało? Z pewnością zachwycających, okazałych forma naciekowych, z prawdziwego zdarzenia stalaktytów oraz stalagmitów, z pewnością urozmaiciłyby i wzmocniły wrażenia, jednak zawiedziony również nie byłem, miejscami bywa interesująco i jak już wspomniałem, kolorowo.

Oprócz Jaskini Wierzchowskiej Górnej, polecam okoliczne: Jaskinię Mamutową, Jaskinię Dziką oraz kilka dostępnych grot.

Jeśli już tutaj jesteście, to warto też przejść się ścieżkami dzikimi po zboczu i odwiedzić kilka schronisk i grot po drodze, na ścianie jednego ze schronisk zaobserwowałem pięknego bluszczu, którego datuję na kilkaset lat i nadal rośnie. Podobne okazy bluszczu można podziwiać w Rezerwacie Zimny Dół. Jednak ścieżki po zboczach są dość wymagające, w trakcie deszczu może być niebezpiecznie, są pokryte luźną ziemią i kamieniami, bardzo uważnie stąpajcie nogami po miejscami niepewnym podłożu. Z tego też powodu Jaskinia Wierzchowska Górna jest jak najbardziej dostępna dla wszystkich, a same okoliczne ścieżki i groty wymagają już ogólnej sprawności fizycznej.

No i nie zapomnijmy o miejscu na ognisko przed jaskinią, więc jeśli masz ze sobą kiełbaskę, to Jaskinia Wierzchowska Górna staje się przyjemnym miejscem na zorganizowanie pikniku, tutaj można odpocząć… oj można

W myśl zasady, iż warto korzystać również z czyjejś  obserwacji, kilka wskazówek z mojej strony aktualnych na lipiec 2022:

  • Parking dostępny w Wierzchowie od południowej strony, około 800 metrów od Jaskini.
  • Do jaskini dojdziemy piechotą, jest tutaj zakaz ruchu, w przy samej Jaskini raczej kłopot z miejscem na zaparkowanie.
  • Przyda się wygodne obuwie z antypoślizgową podeszwą.
  • Czas zwiedzania jaskini Wierzchowskiej Górnej to około 50 min.
  • Latarka jest zbędna, ale warto patrzeć pod nogi.
  • Jeśli lubicie nieco więcej przygody, to warto poszwędać się po okolicznych ścieżkach i grotach, jednak bywa miejscami stromo, a przy grotach warto już mieć światło w postaci latarki.
  • Jeśli macie kiełbaskę ze sobą, to trafiliście w fantastyczne miejsce na wypoczynek.
  • Więcej informacji na stronie Jaskini: https://www.jaskiniawierzchowska.pl/
  • Warto mieć bluzę ciepłą w Jaskini.
  1. Jaskinia Wierzchowska Górna.
  2. Jaskinia Dzika.
  3. Jaskinia Mamutowa.
  4. Groty przy Jaskini Mamutowej.
  5. Schronisko, Przesmyk z bluszczem.
  6. Widok ze szczytu skały.
  7. Parking w Wierzchowie.

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone  informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.

Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂

Udostępnij swoim znajomym

Ten post ma 4 komentarzy

Dodaj komentarz