Zalew Zesławice należy do tych kilku miejsc w Nowej Hucie, gdzie zaznasz kontaktu z Naturą i to w dosłownym znaczeniu. Mimo, że wybudowano nieopodal węzeł dróg ekspresowych, to nadal można tutaj wypocząć, choć teraz słychać przejeżdżające ekspresówką samochody. Najwięcej spotkasz tutaj mieszkańców okolicznych osiedli, a najmniej całkowicie przyjezdnych do Krakowa. I dobrze, bo nie trzeba tutaj żadnej dodatkowej infrastruktury, niech zostanie to miejsce pachnące nieco dzikością.
Jak daleko do Zalewu Zesławice?
Odległość od Zamku Królewskiego na Wawelu:
Około 216 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Zalew Zesławice w Nowej Hucie i jego walory
Znany przede wszystkim mieszkańcom północnej części Nowej Huty Zalew Zesławicki stał się miejscem spacerów, pikników i odpoczynku po pracy. Jest to miejsce położone na uboczu tej krakowskiej dzielnicy, administracyjna granica Krakowa przecina Zalew Zesławice na pół. Miejsce to zdziczało od początku jego powstania (o czym za chwilę), stało się nie tylko miejscem wypoczynku, ale przede wszystkim ostoją dzikiej zwierzyny. Spotkasz tutaj najczęściej dzikie ptaki, sporą ilość różnego gatunku kaczek, kilka rodzin łabędzich, czaple siwe polujące pod trzcinowiskami. Poobserwujesz tutaj również różne gatunki mew, które stadami przybywają w ten zakątek Krakowa na zimowanie.
Spacerując dookoła Zalewu Zesławice ścieżką możesz napotkać również bobry pozyskujące z dzikiego drzewostanu budulec dla swoich żeremi. Jest to również popularne miejsce do odpoczynku z wędkami w rękach, Zwłaszcza na wschodnim zbiorniku, tym większym, jest kilka przyjaznych dla wędkarzy stanowisk, choć przyznam szczerze, że nie podoba mi się zostawianie przez wędkujących śmieci na brzegu. Naprawdę przyjemniej byłoby dla wszystkich, gdyby śmieci były zabierane ze sobą, nie jest to przecież wielkie wyzwanie.
Tak w skrócie, jak powstał Zalew Zesławice i jaka jest jego przyszłość
Zalew Zesławicki powstał w latach 50. ubiegłego wieku, jako zbiornik wody pitnej dla budowanej Nowej Huty, reprezentacyjnego miasta komunistycznego. W zasadzie projektowane były trzy zbiorniki, z czego zrealizowano dwa, a ten trzeci od zachodniej strony pozostał pusty, niezalany. Pełnił również Zalew Zesławice rolę zbiornika retencyjnego na rzece Dłubnia. Po latach zaczął zarastać naturalnymi trzcinowiskami i krzaczorkami, osiedliły się tutaj dzikie ptaki, a teren stał się atrakcją dla wypoczynku nad wodą.
Mimo, iż jest mniej popularny niż Zalew Nowohucki przy ulicy Bulwarowej, to wcale nie ustępuje mu walorami przyrodniczymi, śmiem twierdzić, że nawet go przewyższa. Było sporo projektów, aby to miejsce zagospodarować, zainwestować w infrastrukturę gastronomiczną, jednak wszystkie plany spaliły na panewce. I bardzo dobrze, bo żadna sztuczna plaża, czy też budki z kebabami nie są tutaj potrzebne. Postanowiono, że zostanie póki co to miejsce jak najbardziej dziko zarośnięte. Może tylko wypadałoby poprawić nieco deptak przez główną groblę, który jest jeszcze wyłożony starymi płytami betonowymi. Pasowałoby może wysypać jakimś drobnym kamieniem, tak dla przyjemniejszych wrażeń.
To co może nie współgrać z dzikością w tym miejscu, to fakt pojawienia się tuż obok węzła komunikacyjnego dróg ekspresowych. Będzie co prawda przy Zalewie Zesławickim zjazd z drogi ekspresowej, który poprawi komfort dojazdu, natomiast jest to okupione zwiększeniem hałasu. Za dnia nie będzie on tak bardzo dotkliwy, jednak wieczorami już będzie szum komunikacyjny przewyższał dźwięki wydobywające się z dziobów ptasich, co będzie wielkim minusem tego miejsca. Cena za rozwój cywilizacyjny niestety.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Kilka wskazówek praktycznych podczas odwiedzin nad Zalewem Zesławice
- Parking na kilkanaście samochodów znajduje się od południowej strony, przy zaporze.
- Poruszać się po centralnej grobli można pieszo lub na rowerze.
- Dookoła Zalewu jest ścieżka, od strony zachodniej i północnej jest przyzwoicie utrzymana, natomiast od wschodu potrafi być błotniście.
- Na terenie Zalewu Zesławice obowiązuje zakaz kąpieli. Pamiętajcie, żeby pilnować dzieci, bo brzeg czasami może być stromy.
- Można tutaj wędkować. Zarządza łowiskiem PZW i wymagane są stosowne zezwolenia na wędkowanie. Więcej informacji na stronie: krakow.pzw.pl
- Pamiętajmy, że jest to siedlisko wielu gatunków ptaków, zachowajmy się, jak goście podczas wizyty w ich domu. Tak, stał się Zalew Zesławice naturalnym domem dla wielu gatunków ptaków, uszanujmy to.
W skrócie, jak dotrzeć do Zalewu Zesławice
Zalew Zesławice, jako że leży na skraju Nowej Huty w Krakowie, to jest miejscem znacznie rzadziej odwiedzanym niż podobne miejsca w Krakowie, do których można dotrzeć wygodnie. Do Zalewu Zesławickiego nie dotrzesz tak szybko i łatwo, póki jeszcze nie ma zjazdu z drogi ekspresowej.
Jeśli poruszasz się samochodem, motocyklem, to masz tutaj parking przy ul. Morcinka, będącej przedłużeniem ul. Mistrzejowickiej. Możesz również podjechać od północy, od Raciborowic.
Możesz tutaj dotrzeć komunikacją miejską MPK, znajduje się tutaj przystanek „Zalew Zesławice” tuż przy zaporze. Można też pokusić się na dojechanie pociągiem z Dworca Głównego i wysiąść na stacji Kraków Piastów, a dalej przespacerować pieszo.
Co warto zobaczyć w okolicy Zalewu Zesławice?
Zalew Zesławice to największa atrakcja w tym rejonie, odwiedzana przez okolicznych mieszkańców dość często. To wspaniałe miejsce, kiedy chcesz pobyć w otoczeniu Natury. Jest jeszcze w okolicy kilka punktów, które warto wziąć pod uwagę podczas odwiedzin nad Zalewem Zesławickim.
W okolicy warto zobaczyć:
- Staw przy Kaczeńcowej – uroczy, niewielki staw w Nowej Hucie, jeśli preferujesz kontakt z Naturą, to warto tutaj zaglądnąć, choć wymaga to około godziny marszu.
- Dłubniański Park Krajobrazowy – rozpoczynający się kilkaset metrów na północ w Raciborowicach i ciągnący się aż do Trzyciąża park krajobrazowy znany z dworków, młynów w okolicy rzeki Dłubni. Najbliższy zabytek w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym to Młyn w Raciborowicach.
- Fort 49a „Dłubnia” – położony na południe, pod osiedlem Na Skarpie fort należący do Twierdzy Kraków.
- Fort 48a „Mistrzejowice” – położony na osiedlu Piastów fort należący do Twierdzy Kraków.
- Zbiornik wschodni.
- Zbiornik zachodni.
- Zapora.
- Parking.
- Przystanek autobusowy.
- Stacja kolejowa.
- Ścieżka dookoła zalewu.
- Deptak przez środek zalewu.
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Zobacz film z Zalewu Zesławice
Zalew Zesławicki w moim obiektywie – zobacz zdjęcia
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora