Smoczy Szlak to krakowski wynalazek dosłownie ostatnich miesięcy. Kraków słynął do tej pory z jednego, dość konkretnych rozmiarów smoka aż nadciągnęła nad Kraków jesień 2023 r., a wraz z nią masa smoków znacznie mniejszych rozmiarów. Tak, są one znacznie mniejszych rozmiarów, nie namierzysz ich z daleka, musisz ich poszukiwać, wypatrywać. Sporym wyzwaniem, jak i niezłą zabawą jest szukanie ich przez najmłodszych, zwłaszcza jeżeli chodzi o zlokalizowanie ich w obrębie parków krakowskich.
Jak daleko do Smoczego Szlaku?
Odległość od Wawelu w Krakowie:
Tutaj nie napiszę ile to rzutów Kapeluszem od Wawelu, bo w zasadzie sam Wawel leży tuż przy Smoczym Szlaku, a Smok Wawelski jest jednym z nich.
Czym jest Smoczy Szlak i dlaczego powstał
Od wieków Smok Wawelski jest jedną z ikon Krakowa. Sentyment, jakim darzą owego smoka krakowianie i liczni turyści odwiedzający stolicę Małopolski, rozszedł się po zakamarkach Krakowa. Teraz to dopiero będzie niesamowita zabawa w odwiedzanie smoków. Cały Smoczy Szlak docelowo ma wynosić 21 figurek smoków no i oczywiście, jako nr 22, choć położony w środku szlaku, największy ze smoków, Smok Wawelski, od wielu dekad ziejący ogniem pod Wzgórzem Wawelskim. Wypada, żeby projektami artystycznymi w Krakowie zajmowali się krakowscy artyści, to jakby wpisane jest w krakowską, artystyczną atmosferę.
Któż nie zna naszych wspaniałych rysowników, którzy od wielu dekad umilają nam życie humorystycznym dziełami wychodzącymi spod ołówka. Artystami, którzy pod swoje skrzydła wzięli legendę krakowską ze Smokiem w roli głównej są Andrzej Mleczko oraz Edward Lutczyn. Spod ich rąk i z ich umysłów wyskoczyły projekty figurek na Smoczym Szlaku, a to co wyskoczyło z form odlewniczych rozlokowało się po Krakowie w miejscach, do których nawiązują atrybutami. Każdy smok ma swoją historię powstania, coś opowiada, coś przedstawia, warto będzie przy okazji odkrywania zaczerpnąć informacji.
Na chwilę obecną, czyli na koniec roku 2023 jest ich w Krakowie 8, łącznie ze Smokiem Wawelskim. W jakich dokładnie lokalizacjach się znajdują, tego nie pokażę i nawet nie powinno się podawać dokładnej lokalizacji. W ten sposób, przeważnie dzieci, ale dorośli również, będą mieli zwiększoną dawkę dopaminy, która z pewnością będzie się uwalniać, kiedy w końcu namierzymy konkretnego smoka. Podam zatem i w myślach proszę innych również o podawanie wyłącznie ogólnej lokalizacji, choć ze zdjęć zapewne można będzie co nieco wywnioskować.
Zapraszam zatem do zabawy, zwłaszcza najmłodszych, na jeden z najmłodszych szlaków Krakowa, na Smoczy Szlak. Jeśli szlak będzie uzupełniony o pozostałe 15 smoków, co nastąpić ma w roku 2024, to zaktualizuję ten wpis, o czym przypomnę również w mediach społecznościowych – zadubskrybuj mnie zatem na Facebook, YouTube, Instagram.
Smoczy Szlak, Plac Axentowicza i Smok Malarz
Zacznijmy od Młynówki Królewskiej, chyba najdłuższego parku w Krakowie, ciągnącego się wstęgą od centrum Krakowa kilometrami na zachód. W okolicy ,gdzie ów park się zaczyna jest jeszcze kilka parków miejskich, a jednym z nich jest właśnie Plac Axentowicza, który również ma status parku miejskiego.
To właśnie tutaj przyczaił się pierwszy ze smoków, Smok Malarz, smok wiecznie poszukujący inspiracji do umieszczenia w ramie obrazu. Goni z ramą malarską po okolicy i zerka na przemykających krakowian. Sam Teodor Axentowicz, artysta malarz polski, ale pochodzenia ormiańskiego, był niegdyś rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wystawiał swoje prace na całym świecie i może poszczycić się współpracą m.in. z Wojciechem Kossakiem i Józefem Mehofferem. Na placu znajduje się pomnik samego Teodora Axentowicza.
Park Krakowski i Smok Podróżnik na Smoczym Szlaku
Park Krakowski tuż przy Placu Inwalidów ma niebawem będzie obchodzić 150-lecie powstania. Na powierzchni niespełna 5 ha usytuowanych jest kilkanaście betonowych rzeź sztuki nowoczesnej, jest tutaj sporych rozmiarów staw w rozłożystą wierzbą, który niestety wymaga dalszej renowacji i przywrócenia do świetności z czasów ubiegłego stulecia. Park ten kryje pod swoją powierzchnią jeszcze wiele ciekawostek z czasów działań wojennych, zasypane schrony, bunkry. Kilka lat wstecz Park Krakowski, przez który przebiega Smoczy Szlak, zyskał nowego patrona, a jest nim obecnie Marek Grechuta, poeta i pieśniarz, którego znają wszyscy o wrażliwych duszach.
To właśnie tutaj stoi i przygląda się mapie Krakowa Smok Podróżnik potocznie nazywany Smokiem z Mapą. Przegląda on plan miasta Krakowa i zastanawia się, jak zagospodarować czas w królewskim mieście. Nie należy się dziwić, wszak Kraków to prawdziwa skarbnica atrakcji turystycznych.
Smoczy Szlak, Park Jordana i Smok z Latawcem
To również jeden ze starszych parków Krakowa, założony przez samego Henryka Jordana w 1889 r., odkrywa wzdłuż swoich alei imponującą liczbę popiersi wybitnych postaci historycznych. A znajdziesz tutaj również pomnik niedźwiedzia Wojtka, który walczył z Armią Generała Andersa na froncie włoskim i pod samym Monte Cassino. Historia tego miejsca jest dość wyjątkowa, to tutaj krzewiono kulturę powstającego wówczas nowego sportu rodem z Wysp Brytyjskich, a mowa o piłce nożnej. Owocem tego było powstanie dwóch stadionów w pobliżu.
Smoczy Szlak w tym miejscu usadowił Smoka z Latawcem, a to za sprawą sąsiadujących Błoni Krakowskich, ogromnej przestrzeni, łąki naturalnej praktycznie w samym sercu Krakowa. To tutaj właśnie usytuowana jest meta krakowskiego odcinka Tour de Pologne, czy start parady balonów na gorące powietrze. Jest to popularne miejsce wypoczynku, integracji z dzikimi łąkami, zaledwie kilka rzutów beretem od Rynku Głównego. Dość często miejsce to wykorzystywane jest, z uwagi na swoją ogromną przestrzeń, do puszczania właśnie latawców. Teraz już wiesz dlaczego zagościł tutaj Smok w Latawcem i gdzie go szukać, obejdź Park Jordana i odnajdź smoka.
Kino Kijów i Smok Filmowiec na Smoczym Szlaku
Idąc dalej napotkasz smoka z kamerą filmową na statywie. Smok Filmowiec nie mógł zadomowić się gdzie indziej, jak przy ikonie krakowskiej kinematografi, czyli Kinie Kijów. Po powstaniu w Krakowie kilku multipleksów upadło sporo sal kinowych, Kino Kijów przetrwało i nadal gości w swojej ogromnej Sali setki tych, którzy czują klimat prawdziwej sali kinowej. Kino Kijów ma swój niepowtarzalny klimat, wyświetlanych było tutaj wiele produkcji zarówno w XX, jak i w XIX wieku, i nic nie wskazuje na to, żeby popularność tego miejsca miała się zmniejszać.
Zatem Smok Filmowiec nie mógł znaleźć dla siebie lepszego miejsca w Krakowie, jeśli Kino Kijów, to tylko wziąć kamerę do ręki i szukać w okolicy inspiracji do nakręcenia swoje filmu z pobytu w Krakowie. A może podobnie, jak Smok Filmowiec, również i Wy odnajdziecie w sobie duszę filmowca? Zaprzyjaźnij się zatem ze Smokiem Filmowcem na Smoczym Szlaku i poznaj tajniki filmowania.
Plac na Groblach i Smok Wodny na Smoczym Szlaku
Smoczy Szlak przebiega przez Plac na Groblach, to tutaj Smok Wodny z rybą przypomina o tym miejscu i jego historycznym znaczeniu. Mało kto wie, ze Kraków i Wisła okalająca Wawel, tworząca tutaj zakole były względem siebie usytuowane całkiem inaczej niż obecnie. Wisła i Rudawa tworzyły sieć kanałów, przecinały te okolice Krakowa, nawet jeszcze w XX wieku ulicą Dietla przepływało jedno z koryt Wisły. Jeśli chodzi o Plac na Groblach, to był tutaj usytuowany port wiślany. Miejsce to wraz okolicami zasypano. Zrobiono to dla ochrony Krakowa przed powodziami.
Te okolice Krakowa dość często znajdowały się pod wodą wiślaną, kiedy fala powodziowa przechodziła przez Kraków. Gdyby nie wały wiślane i zapory przeciwpowodziowe, to jeszcze wielokrotnie woda wiślana gościłaby na ulicach Krakowa. Teraz zostało wspomnienie po pierwotnym przeznaczeniu tego miejsca w postaci Smoka Wodnego. Z początku można dopatrywać się również tradycji łowienia ryb w Wiśle, skąd wędkarze jeszcze do niedawna licznie wyciągali potężne okazy karpi pod Wawelem, ale chodzi przede wszystkim o powiązanie z historycznym portem i stawem, na miejscu którego teraz jest stadion lekkoatletyczny udostępniony dla mieszkańców.
Nic więc dziwnego, że Smok Wodny z rybą znalazł na mapie Krakowa swoje miejsce na Smoczym Szlaku właśnie na Placu przy Groblach. Z ciekawostek, wg jednej z legend krakowskich, na niedalekich mokradłach miał utopić się Smok Wawelski… ale przecież pamiętamy, że Smok Wawelski wcale się nie utopił, tylko pękł z nadmiaru wypitej wody… łakomczuszek.
Smoczy Szlak to również Wawel i Smok Wawelski
Tego smoka nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, a tym bardziej przypominać jego umiejscowienia. Legendy o Smoku Wawelskim wszak jednoznacznie wskazują na Wzgórze Wawelskie i Wisłę, z której to pił i pił wodę po tym, jak zjadł wypchaną siarką owieczkę spreparowaną przez samego Szewczyka Dratewkę. Czy za ten czyn Szewczyk Dratewka otrzymał królewnę za żonę, to już inny dylemat do rozgryzienia, ale Smok Wawelski jest po prostu ikoną Krakowa. Każdy musi zrobić sobie zdjęcie z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim.
Od tego roku Smok Wawelski jest również na Smoczym Szlaku, który przebiega tutaj wzdłuż Wisły.
Pamiętamy również, że Smok Wawelski jest ściśle związany z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Będąc na murach nie sposób nie zaglądnąć do jaskini, czyli Smoczej Jamy, przecież to tutaj mieszkał swego czasu Smok Wawelski, który był postrachem okolicznych dziewic o włosach koloru blond. Pamiętaj, że jeśli odwiedzasz Smoka Wawelskiego, to poznaj również zakamarki Smoczej Jamy i dowiedz się o upodobaniach tego dzikiego stwora.
Smoczy Szlak przechodzi przez Park Bednarskiego, jest tutaj Smok Turysta
Smok z aparatem, czyli bliski memu sercu Smok Turysta, smok wiecznie szukający motywu do zrobienia zdjęcia. Nie można go tak po prostu namierzyć i postawić w samym Parku Bednarskiego, bo Smok Turysta, którego ja nazwałem Smokiem Fotografem, ma duszę poszukiwacza, a więc usadowił się w miejscu, gdzie może mieć widok i plan do uwiecznienia na fotografii.
Przyzna, że zanim go spotkałem przeszedłem Park Bednarskiego wzdłuż i wszerz. Dopiero, gdy przemyślałem, gdzie może użyć swego atrybutu w postaci aparatu, wiedziałem, gdzie go spotkam.
A Park Bednarskiego? Jesteśmy w dzielnicy Podgórze i zmierzamy w kierunku Kopca Krakusa. To park zrewitalizowany w 2023 roku, otrzymał jakby nową duszę, jeśli przyjdzie już głęboka wiosna, ta soczyście zielona, będzie to miejsce licznych zgromadzeń i wypoczynku krakowian. Po prostu musicie zobaczyć to zielone miejsce z którego można podziwiać Wawel i Stare Miasto. To tutaj również legendarny czarnoksiężnik Twardowski miał jedną ze szkół alchemicznych.
Smoczy Szlak, Aleja Dembowskiego i Smok Geodeta
Ten smok, to jedna z ciekawszych figurek na Smoczym Szlaku. Czy wiesz do czego służy tachimetr, w który spogląda Smok Geodeta? Czy wiesz dlaczego akurat w tym miejscu smok ten właśnie wykonuje pomiary geodezyjne? Otóż przy Alei Dembowskiego, już niedaleko Kopca Krakusa, tam gdzie teraz stoi Szkoła Podstawowa nr 29, stała mira, punkt wyznaczający południk zwany „Polskim Greenwich”. Jest to jeden z najstarszych południków zerowych, który służył jako punkt odniesienia do pomiarów nieba i ziemi. Sam Mikołaj Kopernik pisząc dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, korzystał z przebiegającego przez ten punkt południka zerowego.
Krakowski południk zerowy przez wieki służył do wyznaczania ważnych wydarzeń, do tworzenia kalendarzy, do ustalania czasu dla Polski. Smok Geodeta przypomina właśnie o tym historycznym dla Krakowa punkcie, wszak w odniesieniu do miry w miejscu wybudowanej szkoły dokonywano pomiarów w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Jak również astronomowie regulowali w odniesieniu do tego punktu swoje teleskopu i przyrządy pomiarowe. Po prostu stoi sobie Smok Geodeta i patrzy przez tachimetr ustawiony na trójnogu. Niedaleko jest też wytyczony punkt na południku, to dosłownie rzut beretem na wschód w kierunku kładki, a kładką dojdziesz już pod sam Kopiec Krakusa.
Czekamy na resztę i na lokalizację pozostałych Smoków na Smoczym Szlaku. Rok 2024 ma ponoć być tym rokiem, w którym wszystkie smoki wyskoczą na ulice i skwery Krakowa. Jeśli tylko będą, to podążymy całym Smoczym Szlakiem Krakowa.
Jednak już teraz zabierajcie dzieci, dziewczyny, chłopaków i odnajdźcie wszystkie figurki na Smoczym Szlaku. Nie sugerujcie się tutaj wielkością Smoka Wawelskiego, ten jest potężny, ale smoki artystów Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna mają około 50 cm wysokości, ta więc patrzcie nieco niżej. Do zobaczenia – Smoczy Szlak czeka i już teraz oferuje sporą dawkę pozytywnych emocji.
Kilka wskazówek praktycznych
- Weź aparat fotograficzny, aby udokumentować swoje osiągnięcie, czyli odnalezienie wszystkich smoków na Smoczym Szlaku.
- Spójrz na mapę, gdzie ukazane są lokalizacje poszczególnych smoków na Smoczym Szlaku.
- Smok Malarz – Plac Axentowicza.
- Smok Podróżnik – Park Krakowski.
- Smok z Latawcem – Park Jordana.
- Smok Filmowiec – Kino Kijów.
- Smok Wodny – Plac na Groblach.
- Smok Wawelski – Wzgórze Wawelskie.
- Smok Turysta – Park Bednarskiego.
- Smok Geodeta – Aleja Dembowskiego.
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Smoczego Szlaku
Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, Drodzy odwiedzający moją stronę CudnaPolska.pl… Jeśli moim wpisem Was zachęciłem do odwiedzenia tego miejsca, albo zainspirowały Was informacje, które przygotowałem, to w ramach wdzięczności możecie nawet drobną kwotą / wirtualną kawą wesprzeć moją działalność. Utrzymanie sprzętu fotograficznego, drona i serwerów kosztuje niemałą kwotę. Jeśli więc wywołałem w Tobie chęć ruszenia się z przed telewizora, aby pooddychać najzwyczajniej życiem i pragnieniami, to kliknij w poniżczy obrazek, gdzie będziesz mógł odwdzięczyć się za dostarczone informacje i mobilizację do działania. Nawet najmniejsze espresso doda mi sił podczas nocnego przygotowywania materiałów. Wasze wsparcie naprawdę motywuje do jeszcze większego wysiłku.
Z góry dziękuję i cieszę się z Twoich odwiedzin – zapraszam ponownie 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora
Pingback: Pomnik Psa Dżoka - Symbol nie tylko psiej wierności - Cudna Polska