W ten sobotni kwietniowy dzień, dość pochmurny z lekkimi przejaśnieniami, nieco chłodnawy, przemieszczam się w kierunku Częstochowy z Krakowa z zamiarem odwiedzenia kilku miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Bywałem tutaj wiele razy, przeważnie były to miejsca dość popularne, jak Ogrodzieniec, Olsztyn, jaskinie, ale tym razem postanowiłem że zwiedzę dość nietypowe miejsca, miejsca które są mniej znane, a również warte zobaczenia, przeżycia kilku chwil w objęciach cichej Natury.
Pierwszym miejscem do którego dotarłem jest skała znajdująca się tuż przy Szlaku Orlich Gniazd o wdzięcznej nazwie Okiennik Wielki. Dlaczego tak się nazywa?… wystarczy po prostu na nią spojrzeć.
Jak daleko do Okiennika Wielkiego?
Odległość od Spodka w Katowicach:
Około 1080 rzutów beretem w linii prostej – w moim przypadku KAPELUSZEM … a jeden rzut beretem to 42,1 m., wg oficjalnego rekordu ustanowionego w 2012 r. na Mistrzostwach Świata w Krotoszynie … i tej miary się trzymamy.

Czym zaskoczył mnie Okiennik Wielki?
Jura Krakowsko-Częstochowska ma to do siebie, że potrafi zaskoczyć różnorodnością forma skał wapiennych. Kształty czasami fantazyjne, misternie rzeźbione przez tysiąclecia, jak nie miliony lat, poddane działaniu wody, powietrza, temperatur potrafią przybrać przeróżne formy.
W przypadku Okiennika Wielkiego, jest to głęboki na około 7 metrów i średnicy około 5 metrów otwór w skale w najwyższej części skały. W okolicy jest kilka innych ostańców skalnych, jest też mniejszy jego brat – Okiennik Mały (Morski), jednak to właśnie Okiennik Wielki odwiedzany jest najczęściej z uwagi na imponujące rozmiary.
Okiennik Wielki - mały raj dla wspinaczy skałkowych
Będąc w tym cichym i spokojnym miejscu, w kontakcie z cudowną Naturą, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że spotkasz tutaj amatorów wspinaczki skałkowej. Od strony północnej potężne ściany mają ponad 30 metrów wysokości i jest tutaj wytyczonych już sporo tras wspinaczkowych, które mają swoje legendarne nazwy, jak chociażby „Niech cię Bida Wciska”… co oznaczają, to już trzeba pytać o szczegóły zapoznanych z tematem skałkowiczów.
Sama skała posiada również kilka grot, które co prawda nie są zakazane do zwiedzania, jednak czasami ciężko dostępne. Trochę umiejętności wspinaczkowych, latarki i można posiedzieć w oknie groty. Od strony północnej jest również ścieżka z kilkoma szczelinami i zapadliskiem skalnym, przy której właśnie urzędują amatorzy wspinaczki.
Sama struktura skały Okinnik Wielki jest dość solidnie przeżłobiona małymi otworam, niczym ser szwajcarski, albo skamieniałe mrowisko. Bardzo widać na wystawionych na działanie wody i wiatru miejscach, jak oddziałuje Natura na powierzchnię wapiennych skał. Można czasami odnieść wrażenie, że patrzysz na mikroświat jaskiniowy, a może jest jeszcze trochę zamkniętych grot wewnątrz, które nie zostały odkryte, a uwidocznione zostaną dopiero, gdy przyroda na to pozwoli?
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Kilka wskazówek praktycznych
- Pod skałą, od strony zachodniej jest parking polny, gdzie możesz zostawić pojazd. Drugi parking polny jest od północy, do niego można dotrzeć polną drogą nieutwardzoną.
- Jest tutaj kilka miejsc niebezpiecznych podczas dojścia do samego okna, a wejście jest od strony południowej, trzymaj się skały, a obuwie, które nie trzyma się dobrze podłoża, lepiej zostaw w bagażniku.
- Jeśli zdecydujesz się na wejście w samo okno, to pamiętaj że jest to bardzo niebezpieczne, wymaga postawienia kilku kroków nad przepaścią. Były już tutaj wypadki w historii, tak więc warto zabezpieczyć sę i robisz to wyłącznie na własną odpowiedzialność, można się poślizgnąć.
- Raczej odradzałbym zabieranie na skałę małych dzieci, dbajmy przede wszystkim o bezpieczeństwo.
W skrócie, jak dotrzeć do Okiennika Wielkiego
Okiennik Wielki znajduje się w okolicy Skarżyc. Jeśli jedziesz samochodem, motocyklem od strony Żerkowic, to przed Skarżycami będzie w prawo odchodzić trasa rowerowa, dość ładnie utrzymana z ławkami na obrzeżu. Jest to trasa ogólnie dostępna dla ruchu samochodowego i dosłownie po przejechaniu kilku rzutów Kapeluszem dotrzesz do parkingu po prawej stronie, skąd już widać kawałek Okiennika Wielkiego, a dokładnie jego zadupek.
W tym miejscu trasa rowerowa odchodzi w lewo, którą dalej dojedziesz do Zamku Bąkowiec.
Jeśli wędrujesz czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd, to będziesz przechodził obok tego miejsca, które znajduje się na 98,5 km (około 2340 rzutów Kapeluszem) szlaku zaczynającego się w Krakowie na Krowodrzy.
Szlaki na trasie:
Szlak Orlich Gniazd – Skała Okiennik Wielki znajduje się na 98,5 km licząc od Krakowa.
Szlak Skarżycki.
Przebiega tędy również Trasa Rowerowa,
Co warto zobaczyć w okolicy?
Jedni przeznaczają na to miejsce kilkanaście minut, wchodząc, robiąc zdjęcia pamiątkowe i schodząc. Są tż tacy, którzy posiedzą, zobaczą z każdej ze stron, oddadzą się w tym miejscu z pokorą Naturze i zajmie im to kilka godzin. Myślę, że następnym razem przyjadę tutaj na zachód słońca połączony ze wschodem, teren przy Okienniku Wielkim wygląda przyjaźnie i zaprasza do wybrania takiej opcji.
W okolicy warte zobaczenia:
- Bunkry niemieckie w Żerkowicach
- Jaskinia Wielkanocna
- Skały Jamnicze, Lew, Barlinek, Cydzownik, Okiennik Morski (Mały), Słowikowa, Popielarka, Przy Pieckach
- Zamek Bąkowiec
- Okiennik Wielki
- Parking polny
- Parking polny
Jeśli znalazłeś inspirację, albo przydatne informacje, to możesz odwdzięczyć się wspierając moją twórczość i postawić mi wirtualne espresso lub latte, które uwielbiam. To zawsze motywuje, z góry dziękuję 🙂
Zobacz film z Okiennikiem Wielkim
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec
Przeglądnij galerię zdjęć Okiennika Wielkiego
Jeśli doceniasz treści, które dla Ciebie przygotowałem, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy, która niezwykle motywuje do dalszego działania 🙂
© CudnaPolska.pl - Adam Chowaniec - zdjęcia stanowią wyłączną własność intelektualną autora